Dermatologia
Dermatolog jest lekarzem, z którym pacjenci kontaktują się w przypadku wystąpienia jakikolwiek poważnego problemu ze skórą. Dermatologia obejmuje diagnozę i leczenie chorób skóry, włosów, paznokci oraz błon jamy ustnej i narządów płciowych.

Czym zajmuje się lekarz dermatolog?
Większość problemów dermatologicznych nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, jednakże dermatolog może diagnozować także bardzo ciężkie schorzenia, takie jak nowotwory skóry. Do powszechnych chorób dermatologicznych można zaliczyć:
- Raka skóry;
- Infekcje grzybiczne, łuszczyca;
- Różne rodzaje zapalenia skóry;
- Trądzik, w tym młodzieńczy;
- Alergie skórne;
- Wyprysk atopowy;
- Opryszczka.
Dermatolog kontroluje również zmiany skórne, które potencjalnie mogą rozwinąć się w nowotwory skóry, w tym czerniaka.

Kiedy udać się do lekarza dermatologa?
Zaleca się coroczne wizyty u dermatologa w celu przeprowadzenia kontroli zmian skóry. Należy to zrobić, nawet jeśli jest się całkowicie zdrowym i nie miało się historii raka skóry w rodzinie. Osoby, które w przeszłości chorowały na nowotwór skóry, z obciążeniami rodzinnymi oraz te, które mają bardzo jasną karnację powinny częściej poddawać się kontroli.
Oprócz pomagania pacjentowi w identyfikowaniu wczesnych objawów nowotworu, dermatolodzy leczą inne problemy związane ze skórą, takich jak trądzik, łuszczyca, pokrzywka, wypadanie włosów, a mogą przeprowadzać zabiegi kosmetyczne, takie jak usuwanie blizn, brodawek czy znamion.
Nasi specjaliści
